Jak powstaje kilim?

O tym, czym właściwie jest kilim mogliście przeczytać w jednym z naszych wcześniejszych wpisów. Przyszła pora, by pokazać jak krok po kroku powstaje tego typu tkanina!

Pierwszym krokiem jest przygotowanie osnowy. Aby to zrobić należy odpowiednio odmierzyć i przygotować właściwą liczbę nici tej samej długości. W naszej pracowni wykonujemy kilimy o gęstości osnowy 20 nitek / 10cm, co oznacza, że do wykonania kilimu o szerokości 100 cm trzeba przygotować 200 nitek. Najczęściej przygotowujemy osnowy o długości 15m, a odpowiednio przygotowany warkocz  waży kilka kilogramów! Kolejnym krokiem jest przesnucie nici przez wszystkie szczeliny i oczka w krośnie, a następnie nawinięcie jej na krosno (a dokładnie na tylny wał nadawczy). Następnie wszystkie nici osnowy przywiązuje się do drewnianej listwy przymocowanej do wału odbiorczego.

 

Kolejnym krokiem jest przeniesienie wzoru na osnowę i tkanie! Podczas wykonywania tkaniny używamy czółenek tkackich i igieł. Korzystamy z przędz wełnianych – w przypadku kolekcji Góry, wełna pochodzi z lokalnych hodowli owiec z okolic Koniakowa. Jest to wełna w naturalnych odcieniach szarości i beżu.

 

 

 

Gotową tkaninę zdejmujemy z krosna. Następnie wiążemy wszystkie frędzle, wykańczamy i chowamy wystające nitki, doszywamy metkę i metalowe kółeczka, na których można zawiesić kilim na ścianie.

Całość zajmuje kilkadziesiąt godzin pracy – zdarza się, że nad większymi projektami spędzamy ponad tydzień przy krośnie!

Zdjęcia i filmy z całego procesu powstawania Górskich kilimów przygotowała dla nas Karolina Grabowska & Kaboompics oraz Marcin Podolec z Yellow Tapir Films, dziękujemy!

I zapraszamy do oglądania zdjęć (poniżej) oraz filmu TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.