Twoja pierwsza makatka. Od czego zacząć?

Makatka to tkanina dekoracyjna o niewielkim rozmiarze, która idealnie sprawdzi się jako ozdoba do zawieszenia na ścianie. Znana od setek lat, dziś przeżywa swój renesans – od kilku sezonów makatki to zdecydowanie wnętrzarski hit. Nic dziwnego – dzięki nim pomieszczenie staje się cieplejsze i nabiera przytulnego charakteru. Wykonanie takiej tkaniny dekoracyjnej wbrew pozorom nie jest takie trudne. Potrzebne jest krosno, kilka włóczek oraz dużo czasu i cierpliwości. 😉 Zastanawiasz się jak zrobić makatkę? Sprawdź nasz poradnik.

 

jak zrobić makatkę

 

Jak zrobić makatkę?

1. Krosno i narzędzia – baza do stworzenia makatki

Najważniejszym elementem potrzebnym do stworzenia makatki jest krosno. Można stworzyć je samodzielnie z drewnianej ramki, w którą wbijamy gwoździe na górnej i dolnej listewce co pół centymetra. Innym domowym sposobem na wykonanie krosna jest wykorzystanie tektury, którą nacinamy na górze i na dole. Jeśli wolisz kupić gotowe już krosno, sprawdź nasz sklep – w ofercie mamy dostępne ramki tkackie idealne do rozpoczęcia przygody z tkaniem. W zestawie dostępne są również drewniane akcesoria, takie jak: czółenko tkackie, igła tkacka i grzebień, które mogą przydać się do tkania.

2. Przędze i osnowa

Oprócz ramki, do stworzenia makatki, przyda się również osnowa – czyli nitka będąca bazą tkaniny – oraz kolorowe przędze, którymi będziemy tkać. Jako osnowę polecamy wybrać cienką lnianą lub bawełnianą nitkę. Jeśli chodzi o przędze możliwości jest wiele. Możesz wybrać cienkie, kolorowe włóczki, puchatą wełnę czesankową, bawełniane sznurki, czy też użyć tego, co masz akurat pod ręką, np. pociętą na paski gazetę czy stary T-shirt. Możesz tkać tak naprawdę wszystkim, zależy jaki efekt chcesz uzyskać. 😉

3. Projekt makatki

Gdy masz już przygotowany sprzęt do tkania czas zabrać się za projekt. Zainspiruj się tym co Cię otacza, swoimi wspomnieniami. Jeśli nie masz pomysłu, sprawdź projekty swoich ulubionych twórców – może znajdzie się coś, co zainspiruje i będzie punktem wyjścia do stworzenia własnego projektu. Na początek polecamy niezbyt skomplikowane wzory, by poćwiczyć technikę. Przy małych tkaninach projekt warto wykonać w skali 1:1, dzięki czemu w trakcie pracy można podkładać go pod krosno i sprawdzać postęp prac Pamiętaj, że projekt – poza kompozycją i kolorystyką – może uwzględniać również fantazyjne frędzle.

4. Czas na tkanie!

Kiedy projekt już masz gotowy, w końcu pora na tkanie! Rozpoczynamy je od założenia na krosno nici osnowy. Naciągając osnowę zwróć uwagę, by wszystkie nitki były tak samo napięte. Nie mogą być zbyt luźne, ani zbyt napięte – palce czy czółenko powinny przechodzić pomiędzy nimi bez problemu. Gdy osnowa jest już założona, możesz zacząć przeplatać – zgodnie ze swoim projektem – nitki wątku. Możesz tkać rękami, czółenkiem lub igłą tkacką. Jeśli to Twoja pierwsza makatka zdecydowanie polecamy ostatnią z opcji – przeplatanie wątku igłą jest najwygodniejsze. Pamiętaj, że tkanie to bardzo czasochłonne zajęcie, dlatego nie zrażaj się kiedy wykonanie niewielkiej makatki zajmuje dużo czasu – to norma. 😉 Jeśli nie masz pomysłu jak przeplatać pierwsze nitki bądź chcesz poprawić swoją technikę polecamy zapoznać się z instrukcją, którą dodajemy do naszych zestawów tkackich. Znajdziesz tam dokładny opis wraz ze zdjęciami, które krok po kroku pomogą wykonać pierwszą makatkę. Warto też skorzystać z naszych warsztatów, gdzie pod naszym okiem nauczysz się podstaw tkania.