Rodzaje krosien tkackich

Niezbędnym narzędziem pozwalającym rozpocząć przygodę z tkaniem jest z pewnością krosno tkackie. Taką podstawową ramkę, dzięki której utkasz np. makatkę, możesz zrobić sama. Im bardziej zaawansowane stają się projekty, tym ważniejszy będzie rodzaj wykorzystywanego do tego krosna. Zapewnia ono bowiem wygodę i przyspiesza cały proces. Wybierając krosno do tkania trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę, do czego będziemy go używać. Im mniejsze krosno – tym mniejsza tkanina.

 

 

Ramka tkacka? Zrób to sama!

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z rękodziełem możesz zamiast typowego krosna tkackiego przygotować ramkę. Do jej wykonania przydadzą się drewniane listewki, które utworzą ramę, oraz gwoździe. Gwoździe wbijamy na górze i na dole, w odległości pół centymetra. Taką gotową ramkę możesz też kupić. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy wcześniej nie mieli styczności z tkaniem. Dużą zaletą ramki będzie także jej stosunkowo niewielki rozmiar i waga. Dzięki temu sprawdzi się jako „podróżne krosno”. W naszym Sklepie ramki sprzedawane są w zestawach – od razu jesteście wyposażeni w podstawowe narzędzia tkackie (czółenko, igły i grzebień) oraz w przędze i sznurek na osnowę. 

Krosna tkackie – małe i składane

Do tkania możesz wykorzystać także niewielkie krosna. Sprawdzą się zarówno u nowicjuszy, jak i u osób, które mają już doświadczenie, a swoją ramkę chcą wymienić na „nowszy model”. Nasze zestawy z krosnem tkackim – tak jak te z ramkami – zawierają niezbędne narzędzia do tworzenia wybranych tkanych dekoracji oraz przędze i sznurek bawełniany na osnowę. Dodatkowo krosno Tartarugi, jako jedyne na rynku, wyposażone jest w we wbudowaną ruchomą listwę podnoszącą naprzemiennie nitki osnowy, a nacięcia zostały wykonane w odstępach 5 mm. Dzięki temu tkanie jest szybsze, przyjemniejsze i bardziej precyzyjne. 

Nieco bardziej skomplikowane krosna tkackie to te składane. Ich olbrzymią zaletą jest łatwość w transporcie i przechowywaniu, przy jednoczesnej możliwości wykonania całkiem sporej tkaniny! Krosno składane złożysz samodzielnie z przygotowanych elementów, a gdy go nie używasz, możesz włożyć je do bawełnianego woreczka dołączonego do zestawu. 

Krosna nicielnicowe

W naszej pracowni na co dzień korzystamy z dużych, podłogowych krosien nicielnicowych. Przygotowanie takiego krosna do tkania do niezwykle czasochłonny proces. W przypadku spędzania wielu godzin przy regularnej pracy zapewniają jednak zdecydowanie większą wygodę i ergonomię. Krosna nicielnicowe od ramek lub małych krosien różni przede wszystkim rozmiar. Krosno podłogowe obsługujemy za pomocą podnóżków, które sterują odpowiednimi nitkami osnowy. Obsługa takiego krosna to spory wysiłek i wymaga nie lada wprawy. Już samo snucie osnowy testuje cierpliwość i siłę rzemieślnika – najczęściej przygotowujemy osnowę o długości kilkunastu metrów, taki warkocz potrafi ważyć kilka kilogramów. Następnie bawełniany sznurek należy przesnuć przez wszystkie szczeliny i oczka oraz nawinąć na tylny wał nadawczy krosna tkackiego

Jeśli chcesz spróbować swoich sił z dużym, podłogowym krosnem nicielnicowym, serdecznie zapraszamy Cię na nasze warsztaty! W trakcie podstawowego, dwudniowego kursu nauczysz się obsługi krosna – odpowiedniej nomenklatury czy budowy – oraz utkasz tkaninę, którą zabierzesz ze sobą do domu. Nie jest wymagana wcześniejsza znajomość technik tkackich. 

Dla chcących nauczyć się samodzielnej pracy na krośnie nicielnicowym, przygotowałyśmy kompleksowy, pięciodniowy kurs. W trakcie warsztatów zdobędziesz szeroką wiedzę teoretyczną (dotyczącą budowy i przygotowania krosna do tkania) oraz wykonasz wybraną tkaninę, którą po zakończeniu kursu weźmiesz ze sobą do domu. Poziom zajęć możemy dopasować do stopnia zaawansowania uczestników – nie jest zatem wymagane doświadczenie w tkaniu. 

Oba kursy są indywidualne i odbywają się w naszej pracowni w Łodzi. 

Różne rodzaje zestawów tkackich oraz kursy tkania na krośnie nicielnicowym znajdziesz w naszym sklepie w zakładce „Zrób to sama”!