Rodzaje przędz wykorzystywanych przez nas w pracowni

Zastanawialiście się kiedyś, z czego właściwie jest wykonany kilim? A może jesteście ciekawi, jak przędza tkacka wpływa na ostateczny wygląd tkaniny? Poniżej przygotowałyśmy dla Was mini-leksykon wykorzystywanych w naszej pracowni przędz. Dowiecie się, które rodzaje występują w danej kolekcji, czym kierujemy się w trakcie wyboru rodzaju przędzy oraz czym przędza bawełniana tkacka różni się od wełnianej!

Wełniana przędza tkacka z recyklingu

Większość z naszych tkanin powstaje z przędzy wełnianej pochodzącej z recyklingu, która jest odpadem poprodukcyjnym z fabryk dywanów. Ma ona doskonałe właściwości, a kilimy z niej wykonane wyróżniają się ponadczasową elegancją i najwyższą wytrzymałością. Jest to wełna w 100% jakościowa, jednak ze względu na niską masę w nawojach nie nadaje się do dalszego wykorzystania w przemyśle. W ręcznej, rzemieślniczej pracy, którą wykonujemy możemy wykorzystać jej potencjał do ostatniego włókna. Jest wykorzystywana w kolekcjach ILLU, WASTEWORLD, czy w kilimach z serii LUNAR, które można znaleźć w sklepach Euforma.

Przędza wełniana z recyklingu

Przędza wełniana z recyklingu

Surowa wełniana przędza tkacka

Naturalną i niebarwioną przędzę wełnianą pozyskujemy ze lokalnej hodowli owiec w Koniakowie. Na potrzeby niektórych projektów samodzielnie farbujemy surową przędzę naturalnymi barwnikami pochodzenia roślinnego, takimi jak nawłoć, marzanna, drzewo sandałowe, orzech włoski itp. Surowa wełna oraz wełna barwiona naturalnymi barwnikami cechuje się subtelną, zgraną, naturalną paletą barw, przeważają w niej odcienie ziemi, beżu, zieleni oraz brązów. Potrafimy uzyskać również różne odcienie różu, pomarańczu, żółci, fioletów czy koloru niebieskiego. Niebarwiona przędza w odcieniach bieli, szarości i czerni to surowiec, który wykorzystujemy od lat w naszej kolekcji GÓRY. Ręcznie farbowane przędze w kolorach uzyskiwanych z naturalnych barwników to podstawa naszej kolekcji THE SUNS.

Przędza bawełniana z recyklingu

Znana również jako T-shirt yarn, jest odpadem z masowej produkcji dzianin. Jest to materiał bardzo miękki i praktyczny, odpowiedni dla wegan i alergików. Dywany wykonane z bawełny mogą być prane w pralce. Przędze tkackie tego typu mają różne składy, najwięcej jest w nich bawełny, większość ma dodatek włókien elastycznych. Najczęściej nasi dostawcy nie są w stanie dokładnie określić składu surowcowego. Tkaniny bawełniane są dość ciężkie, a kolory T-shirt yarnów są intensywne. Dywany bawełniane mogą służyć zarówno tradycyjnie na podłodze, jak i jako tkaniny dekoracyjne na ścianach, np. u wezgłowia łóżka. Bawełniane przędze T-shirt yarn wykorzystujemy w kolekcji FAV STUFF.

Przędza bawełniana z recyklingu

Przędza bawełniana z recyklingu

Bawełniana osnowa

Wszystkie nasze dywany powstają na grubej bawełnianej osnowie produkowanej w Polsce. Dzięki temu zarówno tkaniny wełniane, jak i bawełniane mają odpowiednią grubość i mięsistość. Standardowo używamy w projektach białej osnowy, na specjalne życzenie klienta możemy wprowadzić kolor w osnowie, takie projekty wyceniane są indywidualnie. Część przędz tkackich z których korzystamy na co dzień, można znaleźć również w naszym sklepie online w sekcji Zrób to sama. Wszystkie kolorowe motki tam dostępne to przędze z wełny pochodzącej z recyklingu. Surowa przędza tkacka to dokładnie ta sama wełna, której używamy w kolekcji GÓRY. W zestawach przędz pojawia się również przędza bawełniana tkacka. Sznurek bawełniany na osnowę to dokładnie ta sama nić, której używamy w naszej pracowni do snucia krosien.

Osnowa bawełniana

Osnowa bawełniana