Kilimy
Kilim jest bardzo charakterystyczną tkaniną, towarzyszącą człowiekowi od tysięcy lat w niezmienionej formie.
Nie ma innej tkaniny wykonywanej ręcznie, która jest dokładnie taka sama po obu stronach. Struktura kilimu jest bardzo zwarta. Nitki osnowy, zazwyczaj lniane lub bawełniane, są całkowicie ukryte; na zewnątrz widoczny jest tylko wełniany wątek. Właśnie dlatego kilimy mają doskonałe właściwości: są wyjątkowo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, długo zachowują czystość i są łatwe w pielęgnacji.
Proces powstawania kilimu
Proces powstawania kilimu wymaga kilkudziesięciu godzin pracy doświadczonego rzemieślnika. Do tej pory nie powstała technologia, która w tej technice mogłaby zastąpić pracę ludzkich rąk. Właśnie dlatego nie ma dwóch takich samych kilimów i każdy z nich jest wyjątkowy. Pełny emocji już od samego początku, jeszcze zanim opuści mury pracowni. Niesie ze sobą opowieść o miejscach i osobach, które stoją za jego wykonaniem.
Co zyskujemy?
Kilim umieszczony w pomieszczeniu znacznie poprawia akustykę i ociepla wnętrze. Może być zastosowany jako dywan na podłodze lub dekoracja ścienna. Przy odpowiedniej pielęgnacji kilim może służyć kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset lat.