Kilimy

Kilim jest bardzo charakterystyczną tkaniną, która towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat, a sposób jej wykonania do dziś pozostaje w niezmienionej formie.

Nie ma innej tkaniny wykonywanej ręcznie, która jest dokładnie taka sama po obu stronach. Struktura kilimu jest bardzo zwarta. Nitki osnowy, zazwyczaj lniane lub bawełniane, są całkowicie ukryte, a na zewnątrz widoczny jest wyłącznie wełniany wątek. Właśnie dlatego kilimy mają doskonałe właściwości: są wyjątkowo trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, długo zachowują czystość i są łatwe w pielęgnacji.

 

Jak powstaje kilim?

Proces powstawania kilimu wymaga kilkudziesięciu godzin pracy doświadczonego rzemieślnika. Do tej pory nie powstała technologia, która w tej technice mogłaby zastąpić pracę ludzkich rąk. Właśnie dlatego nie ma dwóch takich samych kilimów i każdy z nich jest wyjątkowy. Pełny emocji już od samego początku, jeszcze zanim opuści mury pracowni. Niesie ze sobą opowieść o miejscach i osobach, które stoją za jego wykonaniem.

Utkanie kilimu o szerokości 70 cm i długości 100 cm zajmuje nam około 40 godzin. Pracę rozpoczynamy od projektu graficznego oraz od przygotowania krosna. Osnowa, którą nawijamy na krosno, pozwala nam wykonać kilka dywanów, ale sam proces snucia zajmuje od dwóch do trzech dni. Gdy wszystko jest gotowe, rozpoczynamy proces tkania – kilim powstaje centymetr po centymetrze, aż do uzyskania pożądanej długości. Wprawny rzemieślnik pracuje w tempie kilka-kilkanaście cm na godzinę. Tempo powstawania tkaniny zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania wzoru, drugim czynnikiem jest szerokość tkaniny. Jak widać, nie jesteśmy w stanie utkać całego kilimu w jeden dzień. To naprawdę ciężka fizyczna praca. W czasie tkania pracujemy jednocześnie rękami (przerzucając czółenka między nitkami, a następnie dociskając kolejne rządki bidłem) oraz nogami (naciskając odpowiednie podnóżki krosna, które sterują nitkami osnowy). Dzięki starannej, metodycznej pracy uzyskujemy równy, sztywny i wytrzymały kilim na ścianę. Później pozostaje już tylko odcięcie tkaniny z krosna – zawiązanie węzełków i voilà.

 

Kilim a inne tkaniny dekoracyjne

Co odróżnia kilimy na ścianę od innych ręcznie wykonywanych tkanin? To, że zawsze są obustronne. Kilimy są specyficznymi tkaninami – są płaskie i raczej sztywne, wyjątkowo trwałe, piękne i niezwykle praktyczne. Kilimy najczęściej mają mocno zgeometryzowane wzornictwo. Mogą pełnić zarówno funkcję dywanu, jak i dekoracji ściennej – tkaninę zatem efektownie wyeksponujemy tak na podłodze, jak i na ścianie.

 

Jaka jest funkcja kilimu?

Kilim na ścianie, umieszczony w dowolnym pomieszczeniu, znacznie poprawia akustykę i ociepla wnętrze. Może być zastosowany także jako dywan na podłodze lub jako forma nietypowej narzuty czy koca. Przy odpowiedniej pielęgnacji, kilim może służyć kilkadziesiąt – a czasem nawet kilkaset- lat.

Do produkcji kilimów Tartarugi używamy jedynie wysokiej jakości materiałów, głównie wełny z recyklingu lub pochodzącej ze zrównoważonych hodowli, a także dzianinowych przędz z recyklingu z przewagą bawełny oraz bawełnianych nici osnowy wyprodukowanych w Polsce. Dzięki zastosowaniu techniki kilimowej możemy maksymalnie ograniczyć ilość odpadów produkcyjnych. Śmieci, które zostają po wykonaniu kilimu o wymiarach 100×150 cm mieszczą się w jednej garści. Najczęściej są to biodegradowalne ścinki wełny lub bawełny, albo końcówki dzianinowych przędz z recyklingu.

Wszystkie nasze kilimy powstają w krótkich seriach lub pojedynczych egzemplarzach; są sygnowane nazwiskiem projektanta i rzemieślnika oraz numerem seryjnym. Część kilimów Tartarugi jest dostępna od ręki, ale wykonujemy też tkaniny na specjalne zamówienie.

https://www.high-endrolex.com/25

Dowiedz się więcej o pielęgnacji

Nasze
Kilimy