Tartaruga to autorska pracownia tkacka założona w 2017 roku w Łodzi przez Jadzię Lenart i Wiktorię Podolec. Jako świadome projektantki postanowiłyśmy stanąć w opozycji do masowej produkcji tekstyliów i jej szkodliwych konsekwencji. Dlatego wszystkie nasze produkty wykonywane są ręcznie przy użyciu tradycyjnych przyrządów i technik. 

Na co dzień w pracowni Tartaruga powstają współczesne kilimy, dywany i tkaniny dekoracyjne. Jesteśmy też jednym z założycieli stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło, skupiającego współczesnych polskich rzemieślników.

Tartaruga znaczy żółw. Powolny ale jednocześnie wyjątkowy i długowieczny. Takimi samymi słowami można opisać nasze tkaniny.

Nasze materiały

WEŁNA Z RECYKLINGU

Większość z naszych tkanin powstaje z przędzy wełnianej pochodzącej z recyklingu, która jest odpadem poprodukcyjnym z fabryk dywanów. Ma ona doskonałe właściwości, a kilimy z niej wykonane wyróżniają się ponadczasową elegancją i najwyższą wytrzymałością.

SUROWA WEŁNA

Naturalną i niebarwioną przędzę wełnianą pozyskujemy ze lokalnej hodowli owiec w Koniakowie. Na potrzeby projektów farbujemy surową przędzę naturalnymi barwnikami pochodzenia roślinnego, takimi jak nawłoć, marzanna, drzewo sandałowe, orzech włoski itp.

BAWEŁNA Z RECYKLINGU

Znana również jako T-shirt yarn, jest odpadem z masowej produkcji dzianin. Jest to materiał bardzo miękki i praktyczny, odpowiedni dla wegan i alergików. Dywany wykonane z bawełny mogą być prane w pralce.

Nasze wartości

Środowisko. Większość surowców, których używamy pochodzi z recyklingu i jest biodegradowalna. Kontrola nad całym procesem produkcji pozwala nam na maksymalne wykorzystanie materiałów i zredukowanie ilości odpadów niemal do zera. Do farbowania przędzy używamy tylko roślinnych lub nietoksycznych barwników. 

Ludzie. Wszystkie produkty sygnowane marką Tartaruga zostały wykonane ręcznie w naszej pracowni w Łodzi. Cała załoga pracuje w najlepszych warunkach i otrzymuje uczciwe wynagrodzenie.  Dwa procent dochodu ze sprzedaży każdej tkaniny przekazujemy na cele charytatywne.

Rzemiosło. Jedną z naszych najwyższych wartości jest praca ludzkich rąk; długie godziny, które spędzamy przy każdym z produktów. Wierzymy, że przedmiot wykonany ręcznie ma swoją historię, która zaczyna się w pracowni i jest kontynuowana w domu właściciela. 

Jakość. Kilimy, które powstają w naszej pracowni wykonane są z najwyższą dbałością o detal. Surowce i technikę dobieramy bardzo precyzyjnie, żeby gotowa tkanina miała jak najlepsze właściwości i mogła służyć przyszłemu właścicielowi przez lata. 

Nasze miejsce

Łódź. Miasto bardzo silnie związane z przemysłem włókienniczym od samego początku swojego istnienia. Każdego dnia mijamy miejsca przypominające o dawnej świetności miasta zbudowanej na tekstyliach. Opuszczone fabryki i postindustrialne przestrzenie tworzą niepowtarzalną atmosferę. Są dla nas jednocześnie wyzwaniem i ogromną inspiracją do pracy.

Pracownia. Nasza pracownia znajduje się w pięknej złotej kamienicy na rogu ulic Wschodniej i Włókienniczej. Przez duże okna można podglądać jak pracujemy na tradycyjnych drewnianych krosnach. Nasze drzwi są zawsze otwarte dla odwiedzających, dlatego zachęcamy do podglądania nas również po drugiej stronie szyby. Zapraszamy również do sklepiku Tartaruga i Przyjaciele przy naszej pracowni, na ul. Wschodniej 54, gdzie można zobaczyć i kupić nasze prace oraz inne piękne przedmioty od lokalnych rzemieślników.