Kurs tkacki – czego mogę się nauczyć w tydzień?

Chciałabyś zapisać się na nasz kurs tkacki, jednak nie jesteś do końca pewna, czego się po nim spodziewać? Zastanawiasz się, czy pięć dni nauki wystarczy, by móc później samodzielnie złożyć i osnuć krosno?  Opowiemy Ci w kilku słowach czego możesz się dowiedzieć na naszych warsztatach, jakie poznasz zagadnienia i techniki oraz na czym skupiamy się ucząc tkactwa oraz obsługi krosien nicielnicowych!

Jeśli nie masz akurat chwili, by przeczytać wpis lub po prostu nie możesz się doczekać, to przesuń do końca i zobacz galerię tkanin wykonanych na naszym kursie tkackim!

 

fot. Karolina Grabowska – Kaboompic

 

Krosno nicielnicowe – czym się charakteryzuje i jak na nim tkać?

Krosno nicielnicowe to dość duże podłogowe krosno tkackie, do pracy przy nim używa się zarówno rąk, jak i nóg! Jest dość dużych gabarytów – najczęściej ma co najmniej 90 cm szerokości i 100 cm głębokości. Na rynku można spotkać wiele rodzajów krosien nicielnicowych, w Tartarudze korzystamy tylko z krosien w systemie counterbalance, a wszystkie nasze krosna pochodzą z (co najmniej) drugiej ręki i były wyprodukowane w Szwecji.

Charakterystyczne elementy budowy krosna nicielnicowego:

  • ruchoma płocha, którą dociskasz kolejne rządki tkaniny,
  • obrotowy wał z przodu (odbiorczy) oraz z tyłu (nadawczy) krosna. Na tylni wał nawijasz osnowę, która pozwoli Ci wykonać nawet kilka tkanin. Gotową tkaninę nawijasz na przedni wał odbiorczy. Przez to w czasie tkania nigdy nie widzisz swojej pracy w całości!
  • podnóżki (pedały), dzięki ich dociskaniu podnosisz nitki osnowy,
  • nicielnice, odpowiednio zamontowane oraz właściwie sterowane pozwalają szybciej wybierać nitki osnowy.

Na naszym kursie tkackim szczegółowo opowiemy Ci o elementach z których zbudowane jest krosno. Co więcej, sama będziesz miała okazję, by odpowiednio podwiązać, podwiesić i zbalansować wszystkie ruchome części krosna! Nie do końca rozumiesz, o czym właściwie piszemy? Niczym się nie przejmuj! Na warsztatach mówimy bardzo prostym językiem i staramy się nie zarzucać Was tkackim slangiem. Wychodzimy z założenia, że tkanie lepiej pokazywać, niż o nim mówić. Obiecujemy, że znajdziemy sposób, byś zrozumiała na czym polega tkanie 🙂  Indywidualna formuła naszego kursu pozwala nam też dowolnie modyfikować program zajęć – możemy poświęcić na dane zagadnienie więcej lub mniej czasu – jest to w 100% zależne od tego, co najbardziej Cię interesuje.

 

Czego nauczę się na pięciodniowym kursie tkackim?

Zaczniemy od budowy krosna, tego jak je złożyć i na co zwrócić uwagę przy pierwszym zakupie. Opowiemy o najczęściej popełnianych błędach i postaramy się, byś sama nie musiała ich się z nimi zmagać! Następnie zajmiemy się przygotowaniem osnowy. Poznasz różnego rodzaju snowadła i dowiesz się jak szybko i tanio przygotować przyrząd do snucia w domu. Gdy osnowa będzie już gotowa zajmiemy się założeniem jej na krosno. To w tym momencie najczęściej kończy się pierwszy dzień naszego kursu. Na start jest bardzo intensywnie, a w kolejnych dniach można już tylko oddać się tkaniu!

W czasie snucie pokażemy Ci kilka metod, które pozwolą równo napiąć osnowę na krośnie. Przede wszystkim jednak zdradzimy nasz sposób na snucie, którego nie znajdziesz na żadnym filmiku na yt czy instagramie! Od kilku lat regularnie, co najmniej dwa razy w miesiącu snujemy nasze krosna. Doszłyśmy już do niezłej wprawy, popełniając przy tym chyba wszystkie możliwe błędy. O nich też opowiemy!

Gdy krosno będzie już gotowe do pracy zajmiemy się przygotowaniem do tkania Twojego projektu. Opowiemy o charakterze i ograniczeniach techniki kilimowej. Podpowiemy, jak projektować, by otrzymać ciekawy wzór, a jednocześnie zoptymalizować czas tkania. Zachęcamy, byś już przed rozpoczęciem kursu poszukała inspiracji i przygotowała sobie zdjęcia tkanin, które Ci się podobają, a także splotów lub struktur, które chciałabyś przetestować. Możesz też wykonać kilka szybkich szkiców, jeśli tylko masz na to ochotę. Dzięki temu szybciej zdecydujemy się, jak będzie wyglądał Twój wzór, co pozwoli nam sprawnie zaplanować pracę na kolejne dni.

Jak przygotować projekt kilimu?

Na naszym kursie tkackim masz pełną dowolność w projektowaniu! Jedyne co musimy wziąć pod uwagę to ograniczony czas. Postaramy się jednak sprawnie podpowiedzieć jak przygotować wzór, byś miała dość czasu na zrealizowanie elementów, na których najbardziej Ci zależy i które pozwolą Ci jak najwięcej się nauczyć. Kolorystyka i styl projektu jest w 100% Twoim pomysłem, my tylko podpowiadamy, jak dostosować go do techniki kilimowej. Myślisz, że nie potrafisz rysować/malować/ (wstaw dowolne) i tkanie nie jest dla Ciebie? Nic bardziej mylnego! Tkanie i umiejętności malarskie to dwie zupełnie różne rzeczy! Tkactwo to zajęcie manualne, ale też techniczne, do którego wystarczy odrobina cierpliwości, uwierz nam, na prawdę każdy może wykonać na krośnie piękną tkaninę!

Kolejne dni kursu poświęcamy już tylko na tkanie. Ty pracujesz nad swoją tkaniną, a my co jakiś czas zerkamy, czy wszystko działa i podpowiadamy, gdy tylko zauważymy, że możemy jakoś ułatwić Ci tkackie zmagania. Na bieżąco odpowiadamy na wszystkie pytania oraz rozwiewamy techniczne wątpliwości. Indywidualny kurs tkacki to czas, w którym poświęcamy  Ci 100% uwagi, dzięki czemu możesz jak najwięcej się nauczyć, a po 5 dniach kursu wracasz do domu ze swoim własnym kilimem.

Nigdy wcześniej nie tkałam, czy kurs tkacki to odpowiednie zajęcia dla mnie?

Oczywiście każdy wcześniejszy kontakt z rękodziełem i rzemiosłem (nie tylko tkackim) będzie działał na Twoją korzyść! Jeśli jednak nigdy wcześniej nie miałaś styczności z tkaniem, a bardzo chcesz zacząć od nauki tkania na krośnie podłogowym nic nie stoi na przeszkodzie! W naszym kursie wzięło już udział kilkanaście osób, z czego około 1/3 nigdy wcześniej nie tkała. Możliwe, że jeśli będzie to Twój pierwszy kontakt z tkaniem, to wzór będzie miał nieco łatwiejszą w realizacji kompozycję, jednak nie jest to obowiązkowe 😉  Patrząc na zdjęcia tkanin, które powstały na warsztatach naprawdę nie da się odgadnąć, która z prac jest pierwszym kontaktem z tkackim rzemiosłem, a która należy do osoby, która pierwsze kroki w tkaniu miała już za sobą. Jesteś ciekawa, jakie kilimy wykonały nasze kursantki? Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Galeria tkanin, które powstały w czasie kursu tkackiego:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bbb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bbb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bbb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bbb