Jak powiesić kilim na ścianie
Kilim jest tkaniną, która idealnie nadaje się zarówno na podłogę jak i na ścianę. W przypadku ekspozycji kilimu na podłodze raczej nie ma większych wątpliwości – wystarczy tylko mata antypoślizgowa i gotowe. Jeśli jednak chcemy powiesić kilim na ścianie, trzeba go odpowiednio przygotować.
Kilim – czym właściwie jest?
Kilim jest bardzo charakterystyczną tkaniną, towarzyszącą człowiekowi od tysięcy lat. Początkowo kilimy tkane były w Persji, Turcji czy Afganistanie. Słowo kilim pochodzi od perskiego zwrotu gilim i oznacza „grubo tkany koc”. Tym, co odróżnia kilimy od arrasów czy makatek jest to, że to jedyna ręcznie wykonywana tkanina, która jest dokładnie taka sama po obu stronach. Struktura kilimu jest bardzo zwarta, raczej sztywna i niezwykle wytrzymała. Mimo to, kilimy nie są tak ciężkie i grube jak klasyczne kobierce.
Nitki osnowy, zazwyczaj lniane lub bawełniane, są całkowicie ukryte, a na zewnątrz widoczny jest wyłącznie wełniany wątek. Proces powstawania kilimów wymaga kilkudziesięciu godzin pracy doświadczonego rzemieślnika. Do tej pory nie powstała technologia, która w tej technice mogłaby zastąpić pracę ludzkich rąk. Właśnie dlatego nie ma dwóch takich samych kilimów i każdy z nich jest wyjątkowy.
Wieszanie kilimu na ścianie – narzędzia i instrukcja krok po kroku
Jest kilka sposobów, żeby zawiesić tkaninę. Przetestowałyśmy większość z nich i poniżej przedstawiamy ten, który według nas sprawdza się najlepiej. Polega on na doszyciu metalowych oczek, dzięki którym można zawiesić nasz kilim na ścianie w sposób klasyczny – na gwoździach.
Przygotowanie niezbędnych narzędzi. Potrzebne będą:
- metalowe oczka (okrągłe, półokrągłe lub trójkątne)
- igła i gruba nitka
- gwoździe (wystarczą takie cienkie)
- młotek
- poziomica
Krok 1
Pierwszym krokiem jest przyszycie metalowych oczek do kilimu. Zazwyczaj stosuje się jedno oczko co ok. 15-25 cm. Dla przykładu – w tkaninie o szerokości 50 cm wystarczy przyszyć dwa oczka po bokach i jedno pośrodku – wtedy odległość między oczkami wyniesie 25 cm. Dla tkaniny o szerokości 70 cm zalecamy już 4 oczka, odległość między nimi wyniesie około 22 cm. Do przyszywania proponujemy użycie grubej nitki lub muliny bawełnianej. Oczka należy przyszyć około pół centymetra od brzegu tkaniny, żeby zapobiec wyciąganiu pojedynczych nitek z kilimu.
Krok 2
Po przyszyciu wszystkich oczek należy przygotować liczbę gwoździ odpowiadającą liczbie oczek w tkaninie. Następnie, przy pomocy poziomicy, wyznacza się wszystkie miejsca, w których powinny znaleźć się gwoździe umożliwiające powieszenie kilimu na ścianie. W większości przypadków wystarczające są nawet cienkie i mało widoczne gwoździe, bo ciężar rozkłada się na nich równomiernie.
Krok 3
Ostatnim etapem jest zawieszenie kilimu na ścianie. Przy większych i cięższych tkaninach doradzamy wykonywanie tej czynności przynajmniej w dwie osoby, tak żeby od razu nałożyć tkaninę na kilka gwoździ jednocześnie.
Alternatywne metody zawieszenia kilimu na ścianę
Możliwe jest również powieszenie kilimu przez doszycie wąskiego paska tkaniny tzw. tunelu
u góry po lewej stronie. Do tak przygotowanego tunelu wsuwa się płaską, najlepiej drewnianą, listwę odpowiadającą szerokości tkaniny. Tak przygotowany kilim można zawiesić np. na dwóch gwoździach lub na sznurku. Niestety, w tym przypadku kilim przestaje być dwustronny i nie będzie go można obracać w przyszłości na lewą stronę.
Kilimy Tartarugi – przeznaczone do ekspozycji na ścianie – przygotowujemy do powieszenia jeszcze w pracowni. Na życzenie klienta możemy przygotować do powieszenia każdy wybrany z naszej oferty kilim.