Pielęgnacja kilimów
Kilim jest długowieczną tkaniną, która przy odpowiedniej pielęgnacji może przetrwać naprawdę wiele lat. W tym momencie Tartaruga oferuje dwa typy tych wyjątkowych tkanin – wełniane i bawełniane. W ich pielęgnacji jest dużo podobieństw, ale są też znaczące różnice, dlatego zawsze upewnij się, że używasz dobrych metod do konserwacji swojego kilimu.
Pielęgnacja kilimów wełnianych
Kilimy wełniane są bardzo sztywne, a ich powierzchnia jest gładka. Sama wełna jako surowiec ma specyficzne właściwości, dzięki którym nie przyswaja brudu tak szybko jak inne materiały. Dlatego też podstawową formą pielęgnacji kilimów wełnianych jest po prostu regularne odkurzanie. Można używać zwykłego odkurzacza – gwarantujemy, że nie zaszkodzi naszym tkaninom. Niestety, największym wrogiem wełny jest woda. Dlatego wykluczone jest pranie takich kilimów w pralce, może im zaszkodzić również pranie ręczne. Nie zalecamy też eksponowania kilimów wełnianych w miejscach, gdzie miałyby częsty kontakt z wodą np. w łazience.
Kilim wełniany na ścianie – czyszczenie
Jeśli mamy do czynienia z kilimem wełnianym powieszonym na ścianie, sprawa jest stosunkowo prosta. Wystarczy, że odkurzymy go raz na kilka miesięcy. Można też co jakiś czas zmieniać stronę kilimu – z prawej na lewą i odwrotnie. I to właściwie wszystko. W przypadku silnego zabrudzenia, kilim można oddać do prania chemicznego. Z doświadczenia wiemy jednak, że dopóki ktoś nie wyleje na niego kieliszka czerwonego wina albo kubka herbaty, to raczej taka potrzeba się nie pojawia.
Kilim wełniany na podłodze – czyszczenie
Kilimy wełniane eksponowane na podłodze wymagają nieco większej uwagi. Także tutaj podstawowym zabiegiem jest odkurzanie. Raz na jakiś czas zalecamy obracanie kilimu o 180°, żeby równomiernie się „zadeptywał”. Kiedy jest już przybrudzony z jednej strony, można po prostu obrócić go na lewą stronę, bo przecież kilim jest taki sam z przodu i z tyłu! A w momencie gdy zabrudzą się obie strony (a taki proces może trwać nawet kilka lat), należy oddać kilim do czyszczenia chemicznego. Pranie kilimu o wymiarach 100 cm x 150cm to koszt około 40 zł.
Uwaga! W przypadku powstania plamy z herbaty, kawy czy wina, ważne jest jej szybkie osuszenie, najlepiej przy użyciu ręcznika papierowego lub suchej, czystej szmatki. Następnie można spróbować usunąć plamę miejscowo, przy pomocy wilgotnej szmatki. Jeśli mimo to plama zostanie widoczna, kilim wełniany należy wyprać chemicznie.
Pielęgnacja kilimów bawełnianych
Kilimy bawełniane, wykonane z przędzy znanej także pod nazwą T-shirt yarn, są bardzo łatwe w pielęgnacji. Polecamy je zwłaszcza alergikom i właścicielom zwierzaków domowych. Wiemy z własnego doświadczenia, co oznacza puchaty kot albo pies rasy husky w domu. Gwarantujemy, że nawet największe ilości sierści, piasku i innych podejrzanych zabrudzeń będzie bardzo łatwa do odkurzenia z naszych bawełnianych dywanów.
Podobnie jak w przypadku wełny, kilimy bawełnianie warto obracać co jakiś czas, żeby równomiernie się zużywały. A jeśli się zabrudzą, można spokojnie wyprać je w pralce w temperaturze max. 40 °C. Po praniu należy suszyć je na płasko, żeby uniknąć zagnieceń.
Narzędzia do pielęgnacji kilimów – czy są potrzebne?
Choć w sieci z pewnością znajdziemy profesjonalne środki do czyszczenia dywanów i kilimów (wełnianych czy bawełnianych), my rekomendujemy opisane powyżej metody, z wykorzystaniem klasycznego odkurzacza lub – w przypadku miejscowych plam – wilgotnej ściereczki. Bez specjalistycznej wiedzy dotyczącej danego materiału trudno o środek, który nie wyrządzi kilimowi – w szczególności wełnianemu – krzywdy. Jeśli zabrudzenia wynikają wyłącznie z zebranego na powierzchni kilimu kurzu, najlepsza metodą jest… odwrócenie go na drugą stronę. Silne i trudne zabrudzenia należy czyścić w pralni chemicznej, pod okiem specjalistów. Pamiętajcie także, by udzielić im wszelkich informacji dotyczących tego, z czego wykonana jest tkanina. To, czy mają do czynienia z kilimem bawełnianym czy wełnianym ma znaczenie. Kurz – w obu przypadkach – usuniecie tradycyjnym odkurzaczem – możecie użyć specjalnej, nieco mniejszej i bardziej precyzyjnej końcówki. Pamiętajcie, że decydując się na pranie bawełnianych kilimów nie powinniście przekraczać temperatury 40°C, a używane detergenty powinny być przeznaczone do prania delikatnych tkanin. Z akcesoriów, które z całego serca polecamy, możemy wymienić matę antypoślizgową. Przyda się podczas użytkowania jakiejkolwiek tkaniny na podłodze – bez względu na to, czy będzie to kilim wełniany, bawełniany czy klasyczny, tkany ręcznie dywan.
Poszukując miejsc, w których bez obaw możesz zostawić swój ukochany kilim, wybierajcie profesjonalne studia, które zajmują się czyszczeniem i konserwacją kilimów i innych tkanin kolekcjonerskich. Często pytacie, czy możemy kogoś polecić.. Jasne! Pracownia naprawy dywanów i kilimów Agnieszka Żmuda oraz Klinika Dywanów to sprawdzone miejsca w których pracują profesjonaliści, ale przede wszystkim pasjonaci tkanin! Wysłane do nich kilimy na pewno zyskają drugie życie.